Hopkins Cross Country
Track and Field

Minnesota State Champions
Boys Cross Country
1998, 1999, 2001, 2002, 2015
Girls Cross Country
1983, 2001, 2002
Boys Track and Field
2014, 2019
Girls Track and Field
2010, 2011
Boys True Team Track and Field
2019
Girls True Team Track and Field
2011
 

News and Events

Welcome to Hopkins Cross Country/Track and Field

Hopkins Royals Cross Country/Track & Field

Register for the 2021 CC Season!
Hopkins Athletics Registration Site

Summer Captains Running

Mondays: 8:00 am at Shady Oak
Tuesdays: 8:00 am at the high school
Wednesdays: 8 am at TBD
Thursdays: 7:30 am at high school, drive to Highland
Fridays: 8:00 am at high school, drive to TBD
Saturdays: 8:00 am at Lunds Trail

All boys and girls grades 7 to 12 are welcome to join

Check with the Captains to get on the group chat for schedule changes

Cool Stuff to Check Out This Summer

Summer Running Inspiration: Pain Cave by Courtney Dauwalter with @Ryan Van Duzer

Hopkins Alumni Athletes to watch for at the upcoming Olympic Summer Track and Field Trials:

Reed Fischer-10K, marathon, sponsored by Adidas running company

Joe Klecker-5K/10K, sponsored by ON running company

Joseph Fahnbulleh-100m, 200m, 400m All American at Florida

Hana Mugga-road bike (former HJ state champ) TBD

Chris Cook-HJ Moorhead All American 7 foot jumper TBD

 

Other Hopkins Alumni running or competing:

Courtney Dauwalter-Ultra runner and sponsored by Salomon Running

Sarah Klecker-running for the Bauman Track Club in Oregon

Owen Hoeft-Big 10 Champion & track All Amercian for current Gopher

Seth Eliason-Top Gopher in 800 running 1:50.55

Eli Hoeft-one of the top Big 10 freshman for the Gophers (3:45 1500m)

Bit Klecker-national cross country qualifier for the Gophers

Jenny Jorvig-2020 Olympic marathon qualifier

Stephanie Wilson-2020 Olympic marathon qualifier

run-sun.jpeg
HopkinsHS_InitialWithCrown_edited.jpg

Cross Country

2021 Cross Country Captains

  • Boys: Henry Scheible, Sam Gausman

  • Girls: Stella Christensen, Emma Gray

 

Coaches

  • Mike Harris - Head Coach

  • Andrea Yesnes - Jr. High Head Coach

  • Ronni Hamilton - Assistant Coach, High School

  • John Leaf - Assistant Coach, High School

  • Kyle Rossow, Assistant Coach, Jr. High

  • Stephanie Rouse, Assistant Coach, Jr. High

  • Brett Schultze, Assistant Coach, High School

 
 

Track and Field

2021 Track and Field Captains

  • Boys: Sam Duffing, Leo Goodman, Ben Haberman, Gabe Hirshman, George Jackson, Mack Reed, Tyler Sweers, JT Zell

  • Girls: Grace Burgess, Amelia Carrizales, Eden Lockhart, Greta Mielke, Yarden Nachmias, Yasmin Nachmias, Ushuu Namara, Ani Palm, Laci Provenzano, Katie Young

Head Coaches ​

Assistant Coaches

Mike Harris

Craig Telshaw

April Felt

Ronni Hamilton

Amy Stiehl

Nina Horvath

Brett LaDoux

Austin Salargo

Steph Rouse

Paul Jaeb

Sign Up For Track Town News HERE

2021 TracktownMN FAQs

Track and Field Information and Links

**WEEKLY INFO FROM THE COACHES: Track Town News **

Lake Conference athletics schedule - Official Schedule

2021 Track and Field Schedule - Coaches Edition **Check Back Often for Updates**

Arrow

Read the Newsletter!